Pазом з Україною
Szczecin Ukrainie: Mieszkanie dla uchodźcy
W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na miejsca zakwaterowania dla uchodźców z Ukrainy, nadal prowadzony jest nabór zgłoszeń od osób, które mają możliwość udostępnienia lokum na ten cel.
Chodzi przede wszystkim o zakwaterowanie na okres co najmniej kilku miesięcy. W załączniku formularz, który należy wypełnić, dołączyć do zgłoszenia i przesłać na adres: mieszkania@cudzoziemcy.szczecin.eu
Jednocześnie przypominamy, że uchodźcy z Ukrainy, którzy nie mają zapewnionego miejsca pobytu w Polsce powinni udać się do Punktu Recepcyjnego, adres: al. Piastów 40A, Szczecin, tel.: +48 696 03 11 80.
Tam uzyskają informacje na temat pobytu w Polsce, zostaną skierowani do miejsca tymczasowego zakwaterowania, otrzymają ciepły posiłek, napój, podstawową opiekę medyczną oraz miejsce na odpoczynek.
-------------------------------------
Centrum Pomocy Szczecin Ukrainie zaprasza wszystkich obywateli Ukrainy, którzy w naszym mieście szukają schronienia przed wojną
Centrum Pomocy Szczecin Ukrainie, ul. Marii Skłodowskiej – Curie 4, telefony: +48 665 11 22 10; +48 605 30 20 25, email: centrumpomocy@cudzoziemcy.szczecin.eu
Poniedziałek – piątek w godz. 8 – 16 (możliwość zmiany dni i godzin funkcjonowania)
W uruchomionym dzisiaj Centrum uchodźcy z Ukrainy przebywający w Szczecinie uzyskają kompleksowe i aktualne informacje, a także wsparcie doradcze w zakresie: procedur i spraw urzędowych , usług społecznych, formalności związanych z rynkiem pracy, edukacji , ochrony zdrowia.
W budynku przy Skłodowskiej – Curie 4 znajdują się punkty obsługiwane m.in. przez pracowników MOPR i PUP oraz Urzędu Miasta. Działają także wolontariusze organizacji pozarządowych i przedstawiciele innych instytucji . Dzięki temu Ukraińcy otrzymają tam m.in. informacje o punktach opieki nad dziećmi, pomoc w zapisaniu dziecka do szkoły i przedszkola, zostaną skierowani do odpowiedniego punktu medycznego oraz podmiotów świadczących bezpłatną pomoc prawną.
Na miejscu dyżuruje psycholog oferujący swoje wsparcie oraz Konsul Honorowy Ukrainy, jest też kawiarenka internetowa i świetlica dla dzieci. Będą również dostępne aktualne oferty pracy i specjaliści z tego obszaru. Zakres działań Centrum będzie na bieżąco dostosowywany do potrzeb uchodźców oraz zapisów specustawy. Informacje zgromadzone podczas spotkań z Ukraińcami pozwolą również zdiagnozować ich realne potrzeby, co będzie punktem wyjścia do podejmowania dalszych kroków.
Aktualne informacje w swoim języku obywatele Ukrainy znajdą też na stronie: www.szczecinukrainie.szczecin.eu
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Darmowe przejazdy dla uchodźców z Ukrainy
Szczecin solidaryzuje się z narodem ukraińskim, który z ogromną determinacją opiera się agresji.
Pomoc niesiona jest na wielu poziomach, zatem doskonale rozumiejąc społeczną misję transportu publicznego, organizacja którego jest zadaniem własnym gminy, umożliwiamy uchodźcom ukraińskim bezpłatne przejazdy.
- Radni przyjęli stosowne zmiany w Uchwale Rady Miasta Szczecin - mówi Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy ZDiTM. - Możemy nieść pomoc uciekającym przed wojną Ukraińcom między innymi poprzez ułatwienie przemieszczania się na terenie Gminy Miasto Szczecin oraz ościennych.
Obywatele Ukrainy, którzy przekroczyli granicę ukraińsko-polską w dniu 24 lutego lub później, na podstawie dokumentu potwierdzającego przekroczenie, będą mogli korzystać z komunikacji miejskiej bezpłatnie do 30 września.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Szpargałek wspiera uchodźców z Ukrainy
Mieszkańcy, jak zwykle, nie zawiedli. W poniedziałek tłumnie stawili się do Galerii Szpargałek przy ulicy Arkońskiej i wspomogli tym samym społeczność ukraińską. Podliczono już kwotę, jaką udało się przekazać potrzebującym uchodźcom.
Za nami pierwsza tego typu Galeria Szpargałek. Zorganizowana została, jako ponadprogramowa z myślą o tym, by pomóc potrzebującym uchodźcom z Ukrainy.
Ludzie, którzy uciekli do nas przed wojną często stracili wszystko co mieli: samochody, domy, i najgorsze – członków rodziny.
- Przyjeżdżają do nas z maleńkimi dziećmi i jedną torbą - mówi Andrzej Kus, rzecznik miasta ds. komunalnych i ochrony środowiska. - Przyznają, że nie mieli nawet czasu, by spakować coś więcej. Natychmiast musieli uciekać przed agresorami. Nie można obok tej tragedii przechodzić obojętnie.
Dodatkowa edycja charytatywnej Galerii została przygotowana w błyskawicznym tempie.
- Przypomnę tylko, że każdy z przedmiotów jest zawsze sprawdzany pod kątem sprawności i bezpieczeństwa, czyszczony, wprowadzany do systemu i na sam koniec „wędruje” na szpargałkowe regały - mówi Andrzej Kus. - Zależało wszystkim na tym, by tych przedmiotów znalazło się jak najwięcej. Udało się. W trzech magazynach poustawianych były tysiące: książek, puzzli, naczyń, kryształów, zabawek, mebli, obrazów itp. itd. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Jednocześnie nikt nie zgłosił sprzeciwu, że musi wpłacić środki na jedno z dwóch kont.
Do wyboru były: Zachodniopomorski Oddział Regionalny Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, który zbiera również fundusze na ukraińskie dzieci oraz Związek Ukraińców W Polsce.
Mieszkańcy, za pośrednictwem Galerii, zasilili konta wspomnianych dwóch organizacji pożytku publicznego kwotą łączną 4400 złotych. Bardzo dziękujemy!
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zbiórka książek dla dzieci z Ukrainy
Biblioteka Pałacu Młodzieży to jedno z miejsc, w którym prowadzona jest zbiórka książek dla dzieci przybywających do naszego miasta z Ukrainy. Nie wiemy co przyniesie jutro, jak długo rodziny ukraińskie zostaną w naszym kraju/mieście, czy będą miały do czego wracać?
Do organizatorów zbiórki dotarła prośba o książki, które miałyby ułatwić dzieciom naukę naszego języka. Wsparcie w postaci kolorowych i pięknych bajek na pewno chociaż na chwilę zabierze najmłodszych w inny, lepszy świat, a przy okazji będzie pomocą w przyswojeniu nowych słów.
Jeśli chcecie podzielić się bajkami, to prosimy o książki skierowane do młodszego czytelnika. Zależy nam na książkach, które ułatwią ukraińskim dzieciom przyswojenie polskich słów, liter np. elementarze, książki obrazkowe z krótką treścią, książki z alfabetem obrazkowym, książki wspomagające naukę czytania, bajki z krótkimi treściami dla początkujących czytelników, kolorowanki z literkami itp.
Przekazane książki powinny być nowe lub w bardzo dobrym stanie, takie jakie sami chcielibyście otrzymać w prezencie dla własnych dzieci. Prosimy o przemyślane dary.
Organizatorami zbiórki są: Szczecindladzieci.net.pl i Szczecinczyta.pl
Szczegóły w wydarzeniu na Facebooku:
https://www.facebook.com/events/203092725357758
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Netto Arena dla Ukrainy
Miasto udostępniło przestrzeń w Netto Arenie, gdzie został zorganizowany magazyn i punkt przyjmowania darów dla potrzebujących z Ukrainy.
Za prowadzenie magazynu oraz koordynację zbiórki odpowiada Stowarzyszenie Mi-gracja.
- Wolontariusze apelują o przynoszenie produktów z list, które będą codziennie aktualizowane na profilu Mi-gracja - mówi Celina Wołosz, rzecznik prasowy spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia.
Magazyn będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00-19:00, a w soboty i w niedziele w godzinach 10:00-16:00. Osoby, które chciałyby uzyskać więcej informacji mogą kontaktować się z magazynem telefonicznie nr tel. 506 760 598.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Лікарня допомагає біженцям. Відкривається консультаційний пункт для дорослих з хронічними захворюваннями
Персонал обласної лікарні у Щецині відкриє консультаційний пункт для біженців з України, які потребують консультації чи модифікації спеціалізованого лікування, розпочатого в їхній рідній країні. Пункт працюватиме на території лікарні на вул.Арконська
До консультаційного пункту зможуть приходити люди, які страждають на хронічні захворювання (без направлення) з 8 березня, 5 днів на тиждень у годинах 15:00-19:00. Пацієнтів доглядатимуть лікарі-добровольці, які щодня працюють в обласній лікарні за адресою вул. Арконська в Щецині
Під час візиту ви зможете отримати, серед іншого, консультацію лікаря-фахівця, рецепт на ліки що приймаються на постійній основі,та направлення до спеціалізованої клініки. Під час кожного чергування також будуть присутні лікарі, які володіють українською чи російською мовами.
Обсяг пропонованої допомоги:
кардіологічні захворювання (гіпертонічна хвороба, ішемічна хвороба серця, аритмії)
Злоякісні пухлини
ендокринні захворювання (цукровий діабет, захворювання щитовидної залози)
Хвороба нирок
шлунково-кишкові захворювання
Ревматологічні захворювання
і інші внутрішні захворювання
Кожен пацієнт повинен мати при собі:
довідку про перетинання українсько-польського кордону (після 24.02.2022)
посвідчення особи
документація про попереднє лікування або, принаймні, список ліків, що приймаються
Лікарі прийматимуть пацієнтів на добровільній основі.
Консультаційний пункт для дорослих біженців з України із хронічними захворюваннями.
Вул. Арконьська 4, павільйон J, 71-455 Щецін
Відкритий 5 днів на тиждень (пн-пт) у годинах 15:00-19:00
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Щецінська програма підтримки України
Комплексна довгострокова діяльність у чотирьох найважливіших сферах є основними пунктом програми підтримки біженців з України, яка буде реалізована в Щеціні.
– Ми всі із занепокоєнням дивимося на те, що відбувається за східним кордоном, і повністю висловлюємо нашу солідарність з Україною та її жителями, – сказав Пьотр Кшистек, мер Щеціна. - Звісно, ми не можемо залишатися байдужими і не залишаємося байдужими, як видно з наповнення складів організацій допомоги, які заповнюються подарунками, пропозиціями житла від фізичних осіб і всіма дрібними і більшими жестами допомоги та підтримки, які надходять до українців. від поляків і щецінців. Це відкриття наших сердець дає нам відчуття сили. Проте, як органи місцевого самоврядування та міста, ми повинні дивитися ширше і вже зараз планувати довгострокові заходи та системні рішення, які зможуть функціонувати протягом багатьох місяців, а може й років, і комплексно охоплювати найбільшу кількість потребуючих. З цією метою ми створили Щецінську програму підтримки України.
Метою програми Szczecin Ukraine є впровадження рішень, які задовольнять потреби людей, які постраждали від війни, щодо безпеки, опіки та підтримки, а також умов життя та особистого розвитку. Він також включатиме невідкладну підтримку, організовану жителями Щеціна у зв’язку з бойовими діями в Україні.
Програма визначає чотири основні напрямки діяльності місцевого самоврядування - ДОПОМОГА, ЖИТТЯ, ОСВІТА, РОБОТА, за якими здійснюватиметься діяльність, спрямована на досягнення поставлених цілей. Ці заходи місто здійснюватиме у співпраці з партнерами – громадськими організаціями, установами підтримки бізнесу, університетами та державною адміністрацією.
- ДОПОМОГА
Забезпечення побутової безпеки людей, які постраждали від наслідків збройного конфлікту в Україні
У будівлі за адресою вул. Марії Склодовської-Кюрі 4, створюється Центр допомоги «Szczecin – Ukrainie», який об’єднуватиме широкий спектр інформаційних та консультативних заходів у сфері, зокрема, соціальних послуг, процедури оформлення біженців, формальностей, пов'язаних з ринком праці, соціальної допомоги, освіта, службових питань, охорони здоров'я, психологічного та юридичного супроводу. Крім того, на території діятиме дитячий клуб, який забезпечуватиме догляд за дітьми. Установа створюється та функціонуватиме у співпраці з неурядовими організаціями.
Кілька десятків місць тимчасового догляду за дітьми раннього віку будуть доступні в міських яслах. На базі мережі центрів денного супроводу буде надаватися догляд та психологічна підтримка дітей шкільного віку, а також підтримка людей похилого віку та людей з обмеженими можливостями. У місті також планується інтеграційна та антидискримінаційна діяльність, а також подальша підтримка волонтерства та неурядових організацій.
Біженці отримають медичну допомогу та доступ до сімейного лікаря та спеціалізованих клінік через Щецінський Центр охорони здоров’я - незалежний заклад охорони здоров’я.
- ЖИТЛО
Забезпечення основних житлових потреб людей, які постраждали від наслідків збройного конфлікту в Україні
Він передбачає забезпечення житлового фонду для забезпечення основних житлових потреб нужденних, для тимчасового проживання, а також внесення змін до місцевого законодавства, тобто постанови про надання дозволу українським сім’ям, які приїжджають до Польщі з постраждалих від війни районів, оселитися в Щецінській міській гміні, шляхом забезпечення житла та надання підтримки у користуванні комунальним житлом. Також місто підтримуватиме низові ініціативи приватних осіб та установ, які хочуть забезпечити житлом тих, хто потребує.
- ОСВІТА
Залучення дітей та підлітків до польської освітньої системи та розвиток мовних та культурних компетенцій мігрантів
Розширення освітньої пропозиції для людей поза межами польської системи освіти, надання можливості студентам з України продовжити навчання в навчальних закладах Щеціна, організація курсів польської мови для дітей та дорослих, зокрема:
- створення підготовчих відділень (для дітей, які не знають польської мови) за участю міжкультурного двомовного асистента, який підтримує вчителів-предметників;
- забезпечення місць у початкових класах;
- забезпечення місць у загальноосвітніх навчальних закладах;
- забезпечення дошкільних місць у складі операційних груп;
- створення нових груп дитячих садків при ДНЗ;
- організація курсів польської мови для учнів початкової та середньої школи та підтримка організації мовних курсів для дорослих;
- співпраця з університетами в рамках проекту Akademicki Szczecin у сфері забезпечення потреб студентів з України
- РОБОТА
Створення основ для економічної незалежності біженців, які оселяються в Щеціні
Об’єднання потреб роботодавців і шукачів роботи на ринку праці, можливість перепідготовки та набуття нових компетенцій, бажаних на ринку праці, постійна співпраця з компаніями та організаціями, що об’єднують підприємців. Біженці зможуть розраховувати на підтримку в процесі легалізації перебування та працевлаштування, а також визнання дипломів і прав. Також планується проведення заходів у сфері професійної активізації, а також зміни чи підвищення професійної кваліфікації.
Підтримку Програми висловили керівники всіх клубів Щецінської міської ради. Голова РМ Рената Лажевська також повідомила, що 9 березня буде скликана позачергова сесія, під час якої відбудеться голосування, зокрема, резолюція, яка засуджує напад Росії на Україну та дає право біженцям з України на безкоштовний проїзд у громадському транспорті.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Program wsparcia Szczecin Ukrainie. Solidaryzujemy się z Ukrainą i jej mieszkańcami
Kompleksowe, długofalowe działania w czterech najważniejszych obszarach, to główne założenia programu wsparcia dla uchodźców z Ukrainy, który będzie realizowany w Szczecinie.
- Wszyscy z niepokojem patrzymy na to, co dzieje się za wschodnią granicą i w pełni solidaryzujemy się z Ukrainą i jej mieszkańcami – mówił Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. - Oczywiście nie możemy pozostać obojętni i nie pozostajemy, co widać po zapełniających się darami magazynach organizacji niosących pomoc, po ofertach mieszkań od pojedynczych ludzi i wszystkich mniejszych i większych gestach pomocy i wsparcia, które płyną w stronę Ukraińców od Polaków i szczecinian. Takie otwarcie serc daje nam poczucie siły. Jako samorządy, miasta, musimy jednak patrzeć szerzej i już teraz planować działania długofalowe i rozwiązania systemowe, które będą mogły funkcjonować przez wiele miesięcy, a może nawet lat i kompleksowo obejmować jak największą liczbę potrzebujących. W tym celu stworzyliśmy Program Wsparcia Szczecin Ukrainie.
Celem programu Szczecin Ukrainie jest wdrożenie rozwiązań, które zaspokoją potrzeby osób dotkniętych skutkami wojny w zakresie: bezpieczeństwa, ochrony i opieki oraz warunków do życia i rozwoju osobistego. Nie zabraknie w nim również wsparcia doraźnej pomocy organizowanej przez mieszkańców Szczecina w związku działaniami wojennymi na terenie Ukrainy.
Program wyznacza cztery zasadnicze obszary aktywności samorządu – POMOC, MIESZKANIE, EDUKACJA, PRACA, w ramach których realizowane będą działania służące osiąganiu zakreślonych celów. Działania te miasto będzie realizować we współpracy z partnerami tj. organizacjami pozarządowymi, instytucjami wsparcia biznesu, uczelniami oraz administracją państwową.
1. POMOC
Zapewnienie bezpieczeństwa bytowego osobom dotkniętym skutkami konfliktu zbrojnego w Ukrainie
W budynku przy ul. Marii Skłodowskiej – Curie 4 tworzone jest Centrum Pomocy „Szczecin – Ukrainie”, które skupiać będzie w sobie szeroki pakiet działań informacyjnych i doradczych z zakresu, m.in. usług społecznych, procedur dot. uchodźców, formalności związanych z rynkiem pracy, pomocy społecznej, edukacji, spraw urzędowych, ochrony zdrowia, wsparcia psychologicznego i prawnego. Dodatkowo, na miejscu funkcjonować będzie klubik dziecięcy, zapewniający opiekę nad dziećmi. Instytucja powstaje i będzie funkcjonowała we współpracy z organizacjami pozarządowymi.
W żłobkach miejskich udostępnionych zostanie kilkadziesiąt miejsc czasowej opieki nad małymi dziećmi. W oparciu o sieć placówek wsparcia dziennego oferowana będzie opieka i wsparcie psychologiczne dla dzieci w wieku szkolnym oraz wsparcie dla osób starszych i osób z niepełnosprawnościami. Miasto planuje również działania integracyjne i przeciwdyskryminacyjne, dalsze wspieranie wolontariatu i organizacji pozarządowych.
Uchodźcy otrzymają pomoc medyczną oraz dostęp do lekarza rodzinnego i poradni specjalistycznych poprzez Szczecińskie Centrum Zdrowia Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej.
2. MIESZKANIE
Zabezpieczenie podstawowych potrzeb mieszkaniowych osobom dotkniętym skutkami konfliktu zbrojnego w Ukrainie
Zakłada zabezpieczenie zasobu lokali na zaspokojenie podstawowych potrzeb mieszkaniowych dla potrzebujących, na pobyty czasowe, a także wprowadzenie zmian w prawie miejscowym, czyli uchwały w sprawie umożliwienia osiedlenia się na terenie Gminy Miasto Szczecin rodzin ukraińskich, przybywających do Polski z terenów objętych wojną, poprzez zapewnienie warunków mieszkaniowych i udzielenie wsparcia w zakresie korzystania z komunalnych lokali mieszkalnych. Miasto będzie również wspierać inicjatywy oddolne osób prywatnych i instytucji, które chcą udostępniać lokale mieszkalne potrzebującym.
3. EDUKACJA
Włączenie do polskiego systemu oświatowego dzieci i młodzieży oraz rozwijanie kompetencji językowo-kulturowych migrantów
Rozszerzenie oferty edukacyjnej dla osób spoza polskiego systemu oświaty, umożliwienie kontynuowania nauki w szczecińskich placówkach oświatowych uczniom z Ukrainy, zapewnienie kursów języka polskiego dla dzieci i dorosłych, w tym:
• stworzenie oddziałów przygotowawczych (dla dzieci nie znających języka polskiego) z udziałem asystenta międzykulturowego dwujęzycznego wspierającego polskich nauczycieli przedmiotowych;
• zabezpieczenie miejsc w szkołach podstawowych;
• zabezpieczenie miejsc w szkołach ponadpodstawowych;
• zabezpieczenie miejsc przedszkolnych w ramach działających grup ;
• utworzenie nowych grup przedszkolnych przy szkołach podstawowych;
• organizacja kursów języka polskiego dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz wsparcie organizacji kursów językowych dla dorosłych;
• współpraca z uczelniami wyższymi w ramach projektu Akademicki Szczecin, w zakresie udogodnień dla studentów z Ukrainy
4. PRACA
Tworzenie podstaw samodzielności ekonomicznej uchodźców osiedlających się w Szczecinie
Łączenie potrzeb pracodawców i osób poszukujących zatrudnienia w ramach giełdy ofert pracy, umożliwienie przekwalifikowanie i zdobywania nowych, pożądanych na rynku pracy kompetencji, stała współpraca z firmami i organizacjami zrzeszającymi przedsiębiorców. Uchodźcy będą mogli liczyć na wsparcie w procesie legalizacji pobytu i zatrudnienia oraz nostryfikacji dyplomów i uprawnień. Planuje się również działania w obszarze aktywizacji zawodowej oraz zmiany lub podwyższania kwalifikacji zawodowych.
Poparcie dla Programu wyrazili szefowie wszystkich klubów Rady Miasta Szczecin. Przewodnicząca RM Renata Łażewska zapowiedziała również na 9 marca zwołanie nadzwyczajnej sesji, na której głosowana ma być m.in. uchwała potępiająca atak Rosji na Ukrainę oraz uprawniająca uchodźców z Ukrainy do darmowych przejazdów komunikacją miejską.
ОСНОВНА ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ БІЖЕНЦІВ З УКРАЇНИ
Усі люди, які тікають з України, шукаючи притулку в Польщі, перебувають у Польщі на законних підставах. Найближчими днями їм не доведеться подавати заявки до Управління у справах іноземців, воєводських управлінь чи прикордонних постів. Те ж саме стосується громадян України, які перебувають у Польщі та у них закінчився термін дії дозволу на проживання – їм не потрібно виїжджати з країни. Подальше їхнє перебування в Польщі є легальним.
Більш актуальна інформація:
https://www.gov.pl/web/mswia/informacja-dla-uchodzcow-z-ukrainy
https://www.gov.pl/web/udsc/ukraina
Важливі телефони для біженців з України:
- Офіс у справах іноземців: тел.47 721 75 75
- Західно-Поморський воєвода, цілодобовий телефон: 91 430 30 33
Біженці з України, які не мають гарантованого місця перебування в Польщі, можуть звернутися до найближчого пункту прийому.
В пункті прийому можна:
- отримати інформацію про своє перебування в Польщі,
- вас буде направлено до місця тимчасового проживання,
- вас буде забезпечено гарячою їжею, напоями, основним медичним обслуговуванням та місцем відпочинку.
Приймальний пункт у воєводстві Західнопоморське – ал. Пястув 40А, Щецін
Людям, які мають надане житло, не потрібно реєструватися в пункті прийому.
МЕДИЧНА ДОПОМОГА
Громадянам України, які прибули до Польщі у зв’язку з військовою агресією Росії в Україні і які повідомили про проблеми зі здоров’ям сімейному лікарю, спеціалізованій клініці чи лікарні, буде надано належну медичну допомогу.
Біженці з України можуть скористатися допомогою Незалежного закладу охорони здоров’я Щецінського центру здоров’я, номер телефону: 512 060 914
Інформаційно-консультаційний пункт з питань охорони здоров'я, працює з понеділка по п'ятницю з 8.00-15.00.
Допомога надається безкоштовно. Пацієнти можуть отримати рецепт, ліки повністю оплачені. Медичні заклади не можуть відмовити в наданні допомоги або вимагати оплати послуг. Громадяни України також можуть зробити щеплення від Covid-19.
Важливо! Це стосується громадянина України, який має у проїзному документі посвідчення, видане Прикордонною службоюРеспубліки Польща, або відбиток штампа Прикордонної служби Республіки Польща, що підтверджує легальне перебування на території Республіки Польща після перетину кордону Республіки Польща з 24 лютого 2022 року у зв’язку зі збройним конфліктом на території України. Положення стосуватимуться медичних закладів, які уклали договори з Національним фондом охорони здоров’я. Зміни до закону почнуть діяти заднім числом з 24 лютого 2022 року.
ОСВІТА
Діти та підлітки 7-18 років можуть навчатися в польських школах безкоштовно. Незнання польської мови не є перешкодою. Студенти з України можуть брати участь у безкоштовних уроках польської мови, які організовує школа, та отримувати психолого-педагогічну допомогу, пов’язану міграційними переживаннями.
Більше інформації: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/informacja-dla-rodzicow-dzieci-przybywajacych-z-ukrainy
ЗАХОДИ ЩОДО НАДАННЯ ДОПОМОГИ
- Асоціація Mi - Gracja
- МАТЕРІАЛЬНА ДОПОМОГА: У зв'язку з переповненням складів збір подарунків наразі призупинено.
- ТРАНСПОРТ: якщо ви хочете допомогти з місцевим транспортом та/або до польсько-українського кордону, зв'яжіться з нами тут https://bit.ly/SZNtransport
- ПРОЖИВАННЯ ДЛЯ БІЖЕНЦІВ: якщо ви хочете і можете надати місце для тимчасового перебування, заповніть форму https://bit.ly/SzczecinUKR
- ФІНАНСОВА ДОПОМОГА:
Номер рахунку: 06 1140 2004 0000 3102 7967 2934
SWIFT: BREXPLPWMBK
з приміткою: пожертвування
- Пункт видачі матеріальної допомоги - вул. Колумба 88-89, працює 9:00-16:00
- Цілодобовий телефон для кризового втручання: +48 539 696 888
- АКТУАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ: https://www.facebook.com/migracjapolska
- Союз українців у Польщі, філія в Щеціні (вул. Адама Міцкевича 45)
- МАТЕРІАЛЬНА ДОПОМОГА: збір подарунків припинено
- ФІНАНСОВА ДОПОМОГА:
Щецінський осередок Спілки українців у Польщі
Номер рахунку: 20 1090 1492 0000 0001 4312 2731
з приміткою «для поранених» або «для дітей»
- АКТУАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ: https://www.facebook.com/ukraincy.szczecin/
- Інформаційний центр для іноземців у Щеціні (пл. Холуду Пруського 8)
У зв’язку з багатьма заявами жителів Щеціна, які готові прийняти під свій дах сім’ї з України, повідомляємо, що ви можете повідомити з цього приводу до Інформаційного центру для іноземців.
CIC запустив спеціальний телефонний номер 791 452 209. (з 8:00 до 18:00). Заявки також можна подати електронною поштою за адресою: cic.kontakt@cudzwiedzcy.szczecin.eu
ІНФОРМАЦІЯ: https://www.facebook.com/Centrum-Informacyjne-dla-Cudzraniczc%C3%B3w-w-Szczecinie
- Православна парафія св. Миколая в Щеціні (вул. Зигмунта Старого 1а - церква із золотим куполом)
- МАТЕРІАЛЬНА ДОПОМОГА: парафія збирає речі першої необхідності для біженців.
- ФІНАНСОВА ПІДТРИМКА: номер рахунку: 93 1020 4795 0000 9202 0478 7810 з анотацією: «збір коштів на допомогу біженцям з України»
- ЮРИДИЧНА ДОПОМОГА: парафія надає безкоштовну юридичну допомогу через юридичну компанію Lizak, Stankiewicz, Królikowski Adwokaci - Spółka Cywilna (вул. Болеслава Кшивоустого 1/2, 70-244 Щецін; тел. 91 48 99 400/fax 91 43 44 985; sekretariatkancelarii1@wp.pl)
АКТУАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ: https://www.facebook.com/cerkiew.szczecin
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
PODSTAWOWE INFORMACJE DLA UCHODŹCÓW Z UKRAINY
Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy, szukające schronienia w Polsce, przebywają w Polsce legalnie. W najbliższych dniach nie muszą składać żadnych wniosków w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców, urzędach wojewódzkich czy placówkach Straży Granicznej. To samo dotyczy obywateli Ukrainy, którzy są w Polsce, a ich dokumenty pobytowe utraciły ważność - nie muszą wyjeżdżać z kraju. Ich dalszy pobyt w Polsce jest legalny.
Więcej aktualnych informacji:
https://www.gov.pl/web/mswia/informacja-dla-uchodzcow-z-ukrainy
https://www.gov.pl/web/udsc/ukraina
Ważne numery telefonów dla uchodźców z Ukrainy:
- Urząd ds. Cudzoziemców: tel. 47 721 75 75
- Wojewoda zachodniopomorski całodobowy numer tel. 91 430 30 33
Uchodźcy z Ukrainy, którzy nie mają zapewnionego miejsca pobytu w Polsce mogą udać się do najbliższego punktu recepcyjnego.
W punkcie recepcyjnym:
- uzyskają informacje na temat pobytu w Polsce,
- zostaną skierowani do miejsca tymczasowego zakwaterowania,
- otrzymają ciepły posiłek, napój, podstawową opiekę medyczna oraz miejsce na odpoczynek.
Punkt Recepcyjny w woj. zachodniopomorskim - al. Piastów 40A, Szczecin
Osoby, które mają zapewnione zakwaterowanie nie muszą rejestrować się w punkcie recepcyjnym.
POMOC MEDYCZNA
Obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z agresją militarną Rosji na terenie Ukrainy, i którzy zgłoszą się z problemem zdrowotnym do lekarza rodzinnego, poradni specjalistycznej, czy szpitala zostanie udzielona adekwatna pomoc medyczna.
Uchodźcy z Ukrainy mogą skorzystać z pomocy Szczecińskiego Centrum Zdrowia Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, numer telefonu: 512 060 914
Punkt informacyjno-konsultacyjny w sprawach ochrony zdrowia, czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00.
Pomoc jest udzielana nieodpłatnie. Pacjenci mogą uzyskać receptę, leki pełnopłatne. Placówki medyczne nie mogą odmówić pomocy, ani domagać się opłaty za świadczenia. Obywatele Ukrainy mogą również bezpłatnie zaszczepić się przeciw Covid-19.
Ważne! Dotyczy to obywatela Ukrainy, który posiada zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, potwierdzające legalny pobyt na terytorium RP, po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022, w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy. Przepisy obejmą placówki medyczne, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zmiany w prawie będą obowiązywały z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 roku.
EDUKACJA
Dzieci i młodzież w wieku 7-18 lat mogą nieodpłatnie uczyć się w polskich szkołach. Brak znajomości języka polskiego nie stanowi przeszkody. Uczniowie z Ukrainy mogą uczestniczyć w nieodpłatnych lekcjach języka polskiego organizowanych przez szkołę oraz zostać objęci opieką psychologiczno-pedagogiczną z związku z doświadczeniem migracyjnym.
Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/informacja-dla-rodzicow-dzieci-przybywajacych-z-ukrainy
DZIAŁANIA POMOCOWE
Stowarzyszenie Mi - Gracja
- POMOC RZECZOWA: z uwagi na przepełnienie magazynów obecnie zbiórka darów jest wstrzymana.
- TRANSPORT: jeśli chcesz pomóc w transporcie lokalnym i/lub do granicy polsko-ukraińskiej, zgłoś się tutaj https://bit.ly/SZNtransport
- MIEJSCA POBYTU DLA UCHODŹCÓW: jeśli chcesz i możesz zapewnić miejsce tymczasowego pobytu, wypełnij formularz https://bit.ly/SzczecinUKR
- WSPARCIE FINANSOWE:
Nr konta: 06 1140 2004 0000 3102 7967 2934
SWIFT: BREXPLPWMBK
z dopiskiem: darowizna
- Punkt wydawania pomocy rzeczowej - ul. Kolumba 88-89 , czynny 9:00-16:00
- Całodobowy telefon interwencji kryzysowej: +48 539 696 888
- BIEŻĄCE INFORMACJE: https://www.facebook.com/migracjapolska
Związek Ukraińców w Polsce oddział w Szczecinie (ul. Adama Mickiewicza 45)
- POMOC RZECZOWA: zbiórka darów została wstrzymana
- WSPARCIE FINANSOWE:
Szczeciński oddział Związku Ukraińców w Polsce
Nr konta: 20 1090 1492 0000 0001 4312 2731
z dopiskiem „dla rannych” lub „dla dzieci”
- BIEŻĄCE INFORMACJE: https://www.facebook.com/ukraincy.szczecin/
Centrum Informacyjne dla Cudzoziemców w Szczecinie (pl. Hołdu Pruskiego 8)
W związku z wieloma deklaracjami płynącymi od mieszkańców Szczecina, którzy wyrażają gotowość przyjęcia rodzin z Ukrainy pod swój dach, informujemy, że w tej sprawie można zgłaszać się do Centrum Informacyjnego dla Cudzoziemców.
CIC uruchomił specjalny numer telefonu 791 452 209 (w godzinach 8-18). Zgłoszeń można także dokonywać mailowo pod adresem: cic.kontakt@cudzoziemcy.szczecin.eu
INFORMACJE: https://www.facebook.com/Centrum-Informacyjne-dla-Cudzoziemc%C3%B3w-w-Szczecinie
Parafia Prawosławna Św. Mikołaja w Szczecinie (ul. Zygmunta Starego 1a - cerkiew ze złotą kopułą)
- POMOC RZECZOWA: parafia prowadzi zbiórkę najpotrzebniejszych artykułów dla uchodźców.
- WSPARCIE FINANSOWE: nr konta: 93 1020 4795 0000 9202 0478 7810 z dopiskiem: „zbiórka środków na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy”
- POMOC PRAWNA: Parafia świadczy nieodpłatną pomoc prawną za pośrednictwem kancelarii Lizak, Stankiewicz, Królikowski Adwokaci - Spółka Cywilna (ul. Bolesława Krzywoustego 1/2, 70-244 Szczecin; tel. 91 48 99 400/fax 91 43 44 985; sekretariatkancelarii1@wp.pl)
BIEŻĄCE INFORMACJE: https://www.facebook.com/cerkiew.szczecin
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Уповноважений мера з питань України
Ним став Марцін Грегорчик, який, відповідатиме, зокрема, за координацію діяльності, пов’язаної з наданням допомоги Україні та її мешканцям.
До завдань Уповноваженого входить
- представляти мера міста Щеціна у контактах з установами та організаціями, що працюють на користь України;
- співпраця з державними та органами місцевого самоврядування, громадськими організаціями, фондами, асоціаціями та іншими суб'єктами, діяльність яких пов'язана з наданням допомоги Україні;
- організація інформаційних кампаній щодо ситуації, підтримки та діяльності в Україні;
- ініціювання та координація реалізації акції допомоги Україні в місті Щецін.
Марцін Грегорчик – співробітник Офісу просування Західно-Поморського технологічного університету в Щеціні. У 2015 році залучився до набору студентів з України в ZUT. До оголошення пандемії Covid-19 він відвідував країну кілька разів на рік, в т.ч. під час освітніх ярмарків та відвідування загальноосвітніх шкіл. Тоді він зустрічався з українською молоддю, в т.ч з Києва, Харкова, Дніпра, Тернополя, Житомира, Одеси, Умані, Бучі та інших міст. Завдяки цій діяльності навчання в ZUT розпочали та закінчили кілька сотень українських студентів, більшість з яких успішно продовжили свою професійну кар’єру в Щеціні. У 2019 році за ініціативи Марціна Грегорчика університети Щеціна виступили на освітніх ярмарках у Києві, Харкові та Дніпрі під спільним банером «Навчання в Щеціні». З 2017 року також допомагає загальноосвітнім школам із Західно-Поморського воєводства у наборі учнів з України. З 2018 року є віце-президентом Конвенту місцевого самоврядування Польща-Україна, членом якого є Щецінська міська гміна.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Wielkie serca szczecinian. Tysiące mieszkańców zaangażowało się w pomoc naszym sąsiadom zza wschodniej granicy. W całym mieście prowadzone są liczne zbiórki i akcje pomocowe. Poniżej prezentujemy zestawienie głównych punktów, do których można się zwracać z chęcią wsparcia obywateli Ukrainy.
https://wiadomosci.szczecin.eu/?lang=ukrajinska
Tu możesz pomóc uchodźcom z Ukrainy:
Stowarzyszenie Mi - Gracja
POMOC RZECZOWA: z uwagi na przepełnienie magazynów obecnie zbiórka darów jest wstrzymana.
TRANSPORT: jeśli chcesz pomóc w transporcie lokalnym i/lub do granicy polsko-ukraińskiej, zgłoś się tutaj https://bit.ly/SZNtransport
MIEJSCA POBYTU DLA UCHODŹCÓW: jeśli chcesz i możesz zapewnić miejsce tymczasowego pobytu, wypełnij formularz https://bit.ly/SzczecinUKR
WSPARCIE FINANSOWE:
Stowarzyszenia Mi - Gracja
Nr konta: 06 1140 2004 0000 3102 7967 2934
SWIFT: BREXPLPWMBK
z dopiskiem: darowizna
BIEŻĄCE INFORMACJE: https://www.facebook.com/migracjapolska
Związek Ukraińców w Polsce oddział w Szczecinie (ul. Adama Mickiewicza 45)
POMOC RZECZOWA: zbiórka darów została wstrzymana
WSPARCIE FINANSOWE:
Szczeciński oddział Związku Ukraińców w Polsce
Nr konta: 20 1090 1492 0000 0001 4312 2731
z dopiskiem „dla rannych” lub „dla dzieci”
BIEŻĄCE INFORMACJE: https://www.facebook.com/ukraincy.szczecin/
Centrum Informacyjne dla Cudzoziemców w Szczecinie (pl. Hołdu Pruskiego 8)
W związku z wieloma deklaracjami płynącymi od mieszkańców Szczecina, którzy wyrażają gotowość przyjęcia rodzin z Ukrainy pod swój dach, informujemy, że w tej sprawie można zgłaszać się do Centrum Informacyjnego dla Cudzoziemców.
CIC uruchomił specjalny numer telefonu 791 452 234 (w godzinach 8-18). Zgłoszeń można także dokonywać mailowo pod adresem cic.kontakt@cudzoziemcy.szczecin.eu
BIEŻĄCE INFORMACJE: https://www.facebook.com/Centrum-Informacyjne-dla-Cudzoziemc%C3%B3w-w-Szczecinie
Parafia Prawosławna Św. Mikołaja w Szczecinie (ul. Zygmunta Starego 1a - cerkiew ze złotą kopułą)
POMOC RZECZOWA: parafia prowadzi zbiórkę najpotrzebniejszych artykułów dla uchodźców.
WSPARCIE FINANSOWE:
nr konta: 93 1020 4795 0000 9202 0478 7810
z dopiskiem: „zbiórka środków na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy”
POMOC PRAWNA:
Parafia świadczy nieodpłatną pomoc prawną za pośrednictwem kancelarii Lizak, Stankiewicz, Królikowski Adwokaci - Spółka Cywilna (ul. Bolesława Krzywoustego 1/2, 70-244 Szczecin; tel. 91 48 99 400/fax 91 43 44 985; sekretariatkancelarii1@wp.pl)
BIEŻĄCE INFORMACJE: https://www.facebook.com/cerkiew.szczecin
Warto śledzić informacje na bieżąco podawane przez ww. organizacje na stronach internetowych (linki znajdują się w tekście). Sytuacja jest dynamiczna i w związku z tym zapotrzebowanie na poszczególne artykuły zmienia się, o czym w aktualizacjach informują organizatorzy zbiórek.
https://wiadomosci.szczecin.eu/?lang=ukrajinska
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
У Міській адміністрації відбулася нарада щодо ситуації в Україні.
На запрошення Президента Пьотра Кшистека в ньому взяли участь:
- Генрик Колодзей, Почесний консул України в Щеціні
- Ян Сирник, Союз українців у Польщі, філія в Щеціні
– отець Павло Стефановський, парох св. Миколая в Щеціні
- Катерина Завіженець, асоціація Mi-Gracja.
– Кшиштоф Соска, заступник мера Щеціна
- Щепан Стемпінський, уповноважений мер Щеціна з питань безпеки
Учасники зустрічі обговорили ситуацію в Україні у зв'язку зі збройним нападом Росії. Обговорювалися можливі форми допомоги та підтримки, як для громадян України, які залишилися в країні, так і для потенційних біженців, які також можуть приїхати до Щеціна.
Щецінське відділення Спілки українців у Польщі проводить збір коштів і звертається до всіх бажаючих з проханням про підтримку. Номер рахунку:
20 1090 1492 0000 0001 4312 2731 з анотацією «для поранених» або «для дітей».
– Ми спрямовуємо свої думки в бік України. Ми вже маємо інформацію про постраждалих та громадян України, які, не впевнені у своїй долі і тікають з країни. Наше завдання — якнайкраще підготуватися до різних сценаріїв. Місто Щецін готове допомогти. Форма і масштаб підтримки будуть строго визначені з урядом, - каже Пьотр Кшистек, президент Щеціна.
У цій особливій ситуації я хотів би звернутись до всіх роботодавців, які працевлаштовують громадян України, з проханням продемонструвати підтримку та далекосяжне розуміння у ці важкі часи, – сказав Генрік Колодзей, Почесний консул України в Щеціні.
На знак солідарності у вікні офісу президента міста вивісили прапори України.